Díky němu bude místnost působit útulnějším dojmem. Nechceme ale zakrýt celou podlahu, proto se  soustředíme na kusové varianty, které jsou nabízeny v široké škále barev a vzorů. A také se snadněji přepravují.Máte raději výrobky z přírodních materiálů? Pak pravděpodobně sáhnete po koberci z vlny.

Počítejte ovšem, že prvních několik měsíců (některé až rok) bude pouštět chlupy, záleží to na délce vlasu. Čím kratší, tím bývá kratší i doba chlupatění. Výška vlasu rovněž ovlivňuje tvarovou paměť, což znamená, že bude-li koberec zatížen nábytkem delší dobu, po jeho odstranění bude vlasu déle trvat, než se vrátí do původního stavu.
pokoj s postelí 

Umělé materiály lze barvit

Rychleji ho můžeme vrátit jen pomocí intenzivního vysávání. Díky vývoji technologií výroby pokulhává argument o menším výběru barev vlněných koberců ve srovnání s akrylovými. Pravda je, že ty jsou nabízeny v mnohem širší škále odstínů barev, to ovšem ocení jen ti, kteří dají přednost syntetickému materiálu. Umělé materiály lze totiž barvit do nejrůznějších zářivých odstínů a příjemné jsou i na dotek. Příznivá cena je pak vykoupena životností, umělé materiály podléhají rychleji času, a to zejména v místnostech s vysokou zátěží.
koberec v obýváku
Koberce rozdělujeme rovněž podle způsobu výroby, a to na smyčkové, s řezaným vlasem, tkané, ručně vázané a nastřelované. Smyčkové se dělí na ty s pravidelnou smyčkou a nepravidelnou, takzvanou berberovou, kdy smyčky nejsou ve stejné úrovni, což umožňuje značnou variabilitu vzorů. Pěkně působí kombinace smyček a stříhaných vláken, kdy se na povrchu vytvářejí plastické vzory. 
huňatý koberec v ložnici
Nastřelované koberce neboli tufting vznikají nastřelováním vlasu do jutového podkladu pomocí nastřelovací pistole. Po nastřelení se koberec ještě zastřihne, případně se vytvoří reliéf. Vlas je obvykle vyšší a méně hustý než při tkaní nebo vázání. Jednotlivé barvy se oddělují tenkou prostřiženou linkou, takzvaným carvingem. U koberců ručně vázaných se obarvená vlněná vlákna vážou ve svislých řadách do vodorovně napnutých osnov. Po dokončení se hotový koberec vypere, aby získal hedvábný lesk.

Hýčkejte nohy kobercem
Share
Categories: Dům a byt