Správně fungující nástroje jsou základem pro každou práci v domácnosti, kuchyni nevyjímaje. Pokud jste již měli možnost držet v ruce dobře nabroušený nůž, jistě umíte ocenit, jakou dobrou službu vám může udělat. Práce s ním je jednoduchá, pohodlná, rychlá a přesná. Jak se tedy správně pečovat o nůž, aby zůstal ostrý?

sada nožů

Nový nůž, to je úplná odměna pro každého kuchaře. Je ostrý a správně funguje. Časem se však každý nůž mírně otupí a krájení či jiné práce s ním už nebudou tak příjemné. Aby se vám to nestalo příliš brzy, je vhodné každý nůž po zakoupení a také nabroušení správně skladovat.

V každé kuchyni je zapotřebí alespoň jeden univerzální nůž, kterým prakticky zvládnete všechny základní úkony. I profesionální kuchaři mají vždy takový svůj osobní nůž k dispozici, a prozradíme, že ho nedávají z ruky nikomu dalšímu. Obvykle jde o širokou trojúhelníkovou čepel s délkou 20–30 centimetrů, kterou můžete použít na sekání i na řezání.

Jako doplněk k těmto běžným úkonům v kuchyni můžete mít po ruce i menší nůž na jemné loupání, krájení a úpravu různých potravin. Obvykle má délku 9–12 centimetrů. Na chléb a pečivo byste měli mít zvláštní nůž s tupou zoubkovitou čepelí.  Ta vám umožní nakrájet perfektní krajíce i přes křupavou kůrku. Tyto tři základní nože se sejdou v každé kuchyni.
červené papriky

Jak zachovat ostrost nože?

Ať už jste si nůž naostřili doma nebo u profesionálů, je třeba se o něj správně starat. Nezapomínejte, nůž na krájení nikdy nedávejte do myčky nádobí!  Mycí proces a velké teplotní šoky jeho čepeli ubližují, nůž dokonce mohou zcela zničit. Po práci ho vždy umyjte ručně a následně ihned osušte.

Skladujte jej na místě, které máte po ruce, například ve stojanu nebo na magnetickém držáku. Pokud skladujete nůž v zásuvce, uložte ho do pouzdra. Předejdete tak zraněním a zároveň zabráníte styku s jinými noži nebo s kovovými předměty, které by nůž mohly poškodit.

Test ostrosti:

Ostrost nože odzkoušejte na rajčeti. Pokud se jím slupka a dužina krájí jednoduše, doslova už při dotyku čepele, máte skutečně ostrý nůž, se kterým se vám bude příjemně pracovat.

Categories: Hobby