Pokud si chcete zařídit doma krb, je třeba si dopředu promyslet několik věcí. Je naprosto jedno, zda si chcete pořídit krb do bytu v novostavbě, anebo třeba do rustikálně zařízeného domku či chaty. Postačí, když se porozhlédnete po nějakém vhodném krbu, který by harmonicky ladil k vašemu stávajícímu interiéru. Krb můžete mít dnes i v panelovém bytě.
krb v pokoji

Klasický krb

Klasický krb, který má ohniště na dřevo a je s velkým obezděným komínem nad sebou, se dnes už příliš nevidí, a to je veliká škoda. Pokud byste takový krb chtěli vybudovat ve vašem bydlení, není problém si jej nechat vyrobit na zakázku. U takovéhoto krbu je důležité správně naplánovat velikost ohniště, ale také komína. Tento krb je však také náročný na údržbu, proto jsou spíše k vidění krbové vložky s regulovaným přívodem vzduchu. Klasický krb má tři části:
ü  ohniště
ü  popeliště
ü  komín
ü  Dále můžete mít krb buďto otevřený, anebo uzavřený.
ü  Můžete mít krb s komínem, ale i bez komína.

Palivo do krbu

Dobře si také promyslete, jakým palivem budete později v krbu zatápět. Zda dřevem, anebo peletami. Ty se vyrábějí ze zbytků dřevní výroby, jako jsou piliny, odřezky a podobně. Takovýmto materiálem však nelze topit všude. Mnohdy je vhodnější, ale často i nutné dát přednost před tuhým, dřevěným palivem tomu kapalnému, anebo plynu. Skvělou alternativou krbu bývají často krbová kamna. Nejsou napevno zabudovaná do interiéru a jsou vždy uzavřená. Ke komínu jsou potom připojena kamnovou rourou.
topení krbem

Zvažte statiku

Při pořizování krbu je také třeba zvážit statiku bydlení. Například zda:
ü  Podlaha unese krb, pokud by byl krb bytelný.
ü  Jak vysoko je sopouch komína. Měl by být minimálně dva metry vysoko.
ü  Nevede pod místem, kde by stál krb, podlahové topení.
ü  Je možnost zajistit přívod vzduchu zvenčí.
V případě, že nemáte komín, je pro vás vhodným řešením bio krb. Takový krb je vytápěn etanolem, a je velice nenáročný na údržbu.

Categories: Dům a byt