Máte v úmyslu realizovat projekt betonového oplocení a zvažujete i nad tím, že byste si plot postavili sami? Proč ne, v naší zemi je spousta šikovných kutilů, kteří si poradí s lecčíms, jen byste měli vědět, co vás čeká, a proč zvážit jako vhodnou možnost i výstavbu na klíč.
Cena betonového plotu i s montáží – s tou byste měli začít, abyste měli jasno při porovnávání výhod a nevýhod výstavby na klíč a stavby svépomocí. Na jednu stranu rovnice si vložte investici za montáž profesionálů a na druhou stranu montáž vaší.
Začít musíte vyměřováním a výpočtem – pečlivé vyměření stavby je základ, abyste nakoupili přesný počet komponentů, a měli také jasno, jak bude plot vysoký, případně zda bude sestavován do kaskády, nebo doplněn dřevem či kovem. Pamatujte také na to, že výška oplocení může být maximálně dva a půl metru, tedy celkem pět plochých panelů nad sebou.
Při výkopu otvorů pro sloupky nelze nikam uhnout – až budete hloubit otvory pro sloupky, bude muset být v přesném rozestupu. Pokud při kopání narazíte na nějaký problém (kameny, skalisko, stavební navážku – sutiny, jíl), vyplatí se na práci přivolat profesionály s patřičným vybavením, protože se sloupkem nemůžete nikam „uhnout“ a musí být v přesné rozteči vůči ostatním dílům oplocení.
Pozor na pády desek a sloupků na zem – betonové odlitky sice snesou nápor povětrnostních vlivů, ale jsou poměrně křehké. Při pádu na zem se vám mohou rozlomit, buďte tedy opatrní při jejich přenášení.
Hmotnost desek vás možná zaskočí – betonové bloky o rozměrech 0,5 x 2 metry jsou poměrně těžké, každý z nich váží více, než sedmdesát kilo, a právě to může být důvod, proč raději volit stavbu betonového plotu na klíč. Problémy se mohou projevit hlavně u vyšších plotů, kdy je nutné každou z desek v horní řadě zvedat vysoko nad hlavu, a to je bez mechanizace velmi náročné a někdy i nebezpečné.