Dle nejnovějších průzkumů se stále velice dobře daří stavebnímu spoření, zvedá se ale i zájem o doplňkové penzijní připojištění. Založení spořicích účtů podporuje hlavně očekávaný růst úrokových sazeb. Po letech, kdy převažoval spíše zájem o úvěry, se tak lidé vrací k úsporám. To dokládá nárůst počtu nově uzavřených smluv.
české peníze
Dle Barometru obliby spoření, kdy na dotaz které ze spoření bez ohledu na to, zda nějaké mají, považují lidé za obzvláště zajímavé, se většina vyjádřila pro stavební spoření, následované právě zmíněným doplňkovým penzijním připojištěním a na pomyslné třetí příčce se umístily drahé kovy. Jde o údaje za 1. čtvrtletí roku 2018.

Stavební spoření je pořád tahákem

Stavební spoření je mezi lidmi pořád oblíbené. Výhodou je výhodné zhodnocení vložených peněz. Během ledna letošního roku sjednaly pojišťovny přes 42 tisíc nových smluv, což je v meziročním porovnání skoro o polovinu více! Stavební spoření je výhodné zejména kvůli zhodnocení peněz, ale i díky možnosti financování bydlení úvěrem ze stavebního spoření. Stále tak jde patrně o nejvýhodnější možnost financování bydlení. Na internetu si vše snadno můžete spočítat v online kalkulačkách.

Oblíbenost jednotlivých spoření

Zde se můžeme podívat na jednotlivé druhy spoření či investování, o které by Češi v současné době měli největší zájem:
·         Stavební spoření – 56%
·         Životní pojištění – 38%
·         Spořicí konto – 45%
·         Drahé kovy – 47%
·         Podílové fondy – 35%
·         Doplňkové penzijní spoření – 52%
propiska na výpočtech
Oproti předchozímu čtvrtletí si polepšilo také životní pojištění, a to konkrétně o 4 procentní body. Zlepšení zaznamenaly i podílové fondy – o 2 procentní body. Životní pojištění hlásí nárůst o 4 procenta.
Naopak zájem klesl o akcie a obligace. Oblíbenosti se netěší ani tzv. spoření „do matrace“, kde svůj zájem projevilo zhruba něco přes 20% dotázaných. Termínované vklady jsou na tom podobně.

Categories: Peníze