Mnoho lidí se dostává do situace, kdy si půjčí peníze a pak je nedovede splácet. To platí také pro běžné investice do Vaší domácnosti. Je velmi důležité o dané investici přemýšlet a vše řádně propočítat. I když se s penězi dá naučit hospodařit, mnoho lidí toto podceňuje a chová se neodpovědně. Při každé investici a zvláště na tu s půjčkou, je potřeba se velice detailně informovat, nechat si případně poradit u odborníků a investovat jen za předpokladu, že půjčku budete schopni řádně splácet.
            Půjčka, jako taková, ještě není problém. Problém je hlavně na co jí použijeme, protože ne na vše se půjčka hodí. Přinášíme několik typických příkladů, kdy si lidé půjčují na zcela nesmyslné věci a příklad, kdy je půjčka na místě.
výměna peněz
 
Smysluplná půjčka
 
            Například při investici do domácnosti je třeba vše pečlivě zvážit, zda věc, kterou pořizuju, skutečně potřebuji a zda její životnost není náhodou kratší než délka splácení půjčky. Pokud je to naopak, přichází problém, že věc již dosloužila, ale půjčku stále ještě splácím. Jako příklad kdy se vyplatí půjčku pořizovat je například výměna starých oken, pořízení nového ekologického kotle, zateplení domu nebo nová izolace stropů či střechy.
            Půjčky na dárky jsou již mnohem problematičtější a zde je třeba být v pozoru a vše důkladné zvážit. Například dárek v podobě investice do jazykové školy v zahraničí pro naše děti je tou vhodnou investicí. Pokud máme sportovně založené potomky, pak například investice do jejich drahého sportovního vybavení, lze také řešit půjčkou. Vhodným dárkem pro celou rodinu je také například roční předplatné do krytého bazénu nebo do fitness centra.
obchodní plán
 
Nevhodná půjčka
 
            Pokud budeme opět hovořit o investici do domácnosti, pak pořizování například nové televize nebo nové ledničky, které jsou sice již starší, ale stále funkční, není vhodné řešit půjčkou. Typickou chybou je půjčovat si na dárky, jako jsou mobilní telefony, tablety a herní konzole. Životnost těchto věcí je relativně malá a většinou splátky půjček na podobné dárky je mnohem delší. Závěrem snad nejhorším případem je půjčovat si na nesplacenou půjčku. Toto je už to krajní řešení a většinou vede k velkým problémům, které mohou skončit až exekucí.

Categories: Peníze