Všechny fascinuje cestování. Snad na světě neexistuje člověk, který by neměl rád cestování a nerad by poznával nové kraje. Ovšem není cesta jako cesta.
Hodně lidí si rádo klade otázku, jaké by bylo cestování v čase. Taky jste si někdy položili tuto otázku? A kde byste rádi cestovali? Láká Vás cestování do minulosti, nebo spíše byste rádi navštívili budoucnost? A jak by měl stroj času vypadat? Jako letadlo, raketa nebo spíše koráb?

Teoreticky cestování v čase možné je, pokud dokážete překonat rychlost světla. Víte, jaká je rychlost světla? 299 792 458 metrů za sekundu. To je teda rozhodně parádní rychlost, nemyslíte?
Cestování v čase se dočkalo nejednoho literárního i filmového zpracování.
mechanika hodin

Stroj času od H. G. Wellse

Asi první se tímto tématem začal zabývat anglický spisovatel H. G. Wells, který patří k propagátorům a zakladatelům tehdy nového vznikajícího žánru science fiction. Proslulý je jeho román Stroj času, který vyšel v roce 1895, mimochodem v roce, kdy vzniklo několik převratných vynálezů jako například elektrifikovaná železnice. Stroj času se dočkal také nejednoho filmového zpracování, ale na kvality knihy to samozřejmě nemá.
sestavené hodiny
Poutník, který hledá čtvrtou dimenzi prostoru, se díky svému vynálezu stroje času dostane do hodně daleké budoucnosti do roku 802 701. Poutník se setkává s krásnými človíčky, kteří si říkají eloiové. Jedná se o přešlechtěné jedince, kteří nemají žádnou schopnost přizpůsobit se životním podmínkám. Na druhou stranu se setkává z plebejci morloci, kteří žijí pod zemí, a kteří se naopak dokázali přizpůsobit i těžkým podmínkám jako například životu v podzemí.
Celkově kniha působí dost depresivním dojmem. V České republice Stroj času vyšel až v roce 1905 v překladu Jana Otta. Určitě neprohloupíte, když si knihu H. G. Wellese přečtete.

Categories: Hobby