Jak jinak oslavit příchod tepla, než hravými a veselými barvami? Batika tohle přesně reflektuje. Je to sice oprášení starého trendu 60. let, ale v novém kabátě.
batikované šátky
A co vlastně ta batika je? Je to technika barvení látek, keramiky a dalších výrobků pomocí přírodních i chemických barev. Nejlépe se batikují bavlněné věci, ale jde to i s ostatními materiály, které jsou dobře savé. Pomocí batiky můžeme oživit zašlou krásu sepraného nebo staršího oblečení. Batikovat se dá buď nahodile, že sami budeme zírat, co jsme to vlastně vytvořili, nebo záměrně vybereme různé tvary a ornamenty.
Jak se dá batikovat? Způsobů je hned několik. Kromě dnes již zastaralého hrnce a vařečky jsou lepší a méně na úklid náročné postupy.
Jedním z nich je batikování v pračce. K tomu je zapotřebí použít barvu určenou právě pro pračky, abychom si nezabarvili buben. Pomocí gumiček či provázku omotáme tam, kde chceme, aby se barva nedostala, a dáme prát do pračky (stačí na 40°). Druhým pracím cyklem se barvy v pračce zbavíme.
volkswagen hippie
Batikovat se dá také za studena. Nejdříve se povaří voda se solí, poté se v ní tričko vypere. Vlhké tričko se smotá a zagumičkuje (nebo omotá provázkem) do libovolného tvaru, jehož části se pomocí injekční stříkačky budou zabarvovat – můžeme použít i více barev. Poté se tričko vloží do mikrotenového sáčku, vypustí se vzduch a půl hodiny se povaří v hrnci s vodou. Až se tričko dovaří, vloží se do studené vody s octem na dalších 20 minut. Poté se odstraní gumičky či provázky a tričko se propere pod studenou tekoucí vodou.
A nakonec můžeme batikovat také v mikrovlnce. Tričko se vymáchá v roztoku soli s vodou, poté se vyždímá, omotá provázkem a opět za použití injekčních stříkaček nabarví. Poté se vloží do igelitového sáčku a nechá se v mikrovlnce na 20 minut na nejvyšší výkon zabarvit. Opět se namočí do octové vody a je hotovo.
S čím tyto pestrobarevné kousky nosit? Nejlépe se kombinují s bílou, černou nebo jinou barvou, která odstínem odpovídá batikované věci. Platí zde jedno pravidlo: k batikované věci se hodí věc jednobarevná, aby tak krása batiky nezanikla.

Categories: Móda