V německém jazyce existuje jedno hezké slovo se širokým významem „basteln“. Do češtiny ho většina slovníků překládá jako „kutit“. Jenže jeho význam nepokrývá pouze činnost tatínků někde v dílně, kde pracují s pilkou a kladívkem, ale také činnosti dítek a maminek, které lepí, stříhají, modelují, šijí a vůbec tvoří něco k potěše své nebo druhých.
práce na hrnčířském kruhu
Mé vzpomínky na dětství (z velké části před revolucí) jsou spojené s výtvory mé maminky, která se kromě ručních prací (tehdy velmi rozšířených) věnovala ještě malbě miniatur a tvorbě broží z moduritu. Můj osobní pocit je, že po revoluci tahle tvorba v českých rodinách upadala, ale s nástupem konzumu a dostatku všeho, kdy po internetu koupíte i nemožné, začaly být vlastní výtvory zase „in“. Dostat něco originálního, co člověk vlastnoručně vyrobil, se cení.

Tahle ruční tvorba se netýká jen dětí, ale i dospělých, kteří mohou navštěvovat různé kurzy a semináře nebo se v tomto směru vzdělávat s pomocí internetu a literatury.

přírodní mýdla
Čemu se věnovat?

·         Patchwork
·         Ruční výroba svíček
·         Ruční výroba mýdel
·         Fusing
·         Drátkování
·         Práce s korálky
·         Šití
·         Modelování
·         Tvoření z plsti
·         Tvoření z papíru
·         Scrapbooking
·         Keramika
·         Vyšívání
·         Háčkování
·         Paličkování
·         Pletení
·         Tkaní
·         Pečení
·         Zavařování
vlna na pletení
A další a další. Výhoda těchto zálib je, že se jim často můžete věnovat s dětmi a nemusíte se jim věnovat pravidelně. Ať už jim věnujete všední podvečery, víkendy nebo dovolené, určitě Vaše ruce vykouzlí něco, co najde své místo u Vás, Vaší rodiny nebo Vašich přátel a bude dělat radost.

Nemusíte tvořit jen samy nebo s dětmi. Klidně zorganizujte dýchánek pro kamarádky a vytvářejte věci ke konkrétním svátkům a událostem, jako jsou Vánoce, Velikonoce, čarodějnice, svatba, výročí. Otevřete si k tomu lahev vína nebo uvařte kávu, či čaj. O zábavu jistě nebude nouze.
S chutí do toho!

Categories: Hobby