Jak si vybrat dobře film?

Možná se řadíte mezi lidi, kteří Česko-Slovenskou filmovou databázi znají a možná o ní uslyšíte poprvé. Tak zvaná ČSFD je webovým projektem, který slouží jako databáze filmů, televizních pořadů, seriálů a zároveň jako sociální síť právě filmových fanoušků. Samozřejmě hlavně kvůli hodnocení pořadů, filmů či seriálů a k dohledání jejich recenzí. Sociální síť proto, že názory a hodnocení jsou veřejně dostupné a poměrně obsáhlé. Celý tento projekt je veřejný, a i když nemáte účet na ČSFD můžete si procházet databázi filmů, která takto kompletně tvoří opravdu jejich pěkný přehled napříč žánry a historickými etapami.
stará literatura

Databáze se od americké IDMb, kromě lepšího pokrytí naší scény samozřejmě, liší i tím, že umožňuje uživatelům vést si přehled vlastní filmotéky. K tomu můžete najít informace o programech českých a slovenských kin, televizních stanic a nemůžou chybět také informace o tom, co vychází na DVD a Blu-Ray.

Takhle pěkně souhrnně uspořádané informace by vám mohli rozhodně poskytnout dostatečný přehled o tom, jaký film si pustit, koupit či navštívit v kině a máte jistotu, že když si vybíráte něco, co neznáte, mohou vám názory z ČSFD ulehčit rozhodování.
snímky slunce

A co při výběru knížek? Myslíte, že by vám pomohla podobná databáze?

Pokud ano, určitě pro vás bude zajímavá právě Československá bibliografická databáze, zkráceně ČBDB, která byla jako knižní portál založena v roce 2009. Obsah se logicky zaměřuje především na české a slovenské knihy, respektive na knihy vydané česky a slovensky. Obecně však jazyk z principu omezen není.

Databáze obsahuje více než 175 000 knih. Většina obsahu je však tvořena právě samotnými registrovanými uživateli na serveru. Tito uživatelé pak mohou knihy a autory dále hodnotit a komentovat. Díky těmto informacím se pak mohou knížky různě filtrovat a vznikají i žebříčky. Portál je stále doplňován a neustále rozšiřován o nové funkce.

Skvělé je, že každý uživatel si také může vytvářet v podstatě svůj čtenářský deník, protože si každou přečtenou knihu může označit a pak krásně vidí nejen přečtené knížky, ale také si může nechat zobrazit na základě svojí četby knihy doporučené, a to mu usnadní například výběr další knihy.

Categories: Internet