Určitě jste si všimla, že zatímco vy dokážete najednou telefonovat, kontrolovat sociální sítě, a ještě u toho kojit potomka nebo žehlit či vařit, váš partner nedokáže najednou pochopit více než jeden příkaz a jednu činnost zároveň. Jednoduše není schopen se na to soustředit. Jak je to možné?

business

Pojem: multitasking

o   Schopnost věnovat se více věcem zároveň
o   Schopnost soustředit se na věci zcela rovnoměrně
o   Vykonaná činnost má stejnou kvalitu jako kdybychom dělali jenom jednu věc
o   Schopnost rozvrhnout si soustředění a vnímat několik podnětů najednou

notebook
 
Je rozdíl skutečně mezi pohlavími?
Ano i ne. Podle rakouských vědců to není skutečně rozdílem mezi pohlavími jako takový, ale některými hormony – zatím není jisté kterými. Jelikož zrovna jako muži, i mladé dívky do věku asi osmnácti let, ani ženy starší pětapadesáti let, nejsou multifunkčnosti schopné. Z toho vyplývá, že se jedná spíše o věc produktivního věku – ale klidně i zvyku nebo geneticky vypěstované vlastnosti, kterou jednoduše přebíráme od našich předků.

Co říká věda?

Z vědeckého pohledu za všechno může levá mozková hemisféra – právě ta se vyrovnává s verbálními rozkazy a příkazy. Muže i starší ženy ale verbální příkaz zaměstná natolik, že nejsou schopni přijmout další. Levá hemisféra navíc ovládá také pravou ruku, která většinu úkonů provádí.

úklid

–          Jaké jsou výhody multitaskingu?
Jednoznačně nám šetří čas
Umožňuje nám zvládat stresové situace
Multitasking má ale i své nevýhody, kromě toho, že většinou snižuje kvalitu odvedené práce, také náš mozek stresuje a vytváří větší procento omylů nebo chybových pohybů, které mohou vést ke katastrofě. Podle vědeckého institutu ve Spojených státech amerických navíc multitasking snižuje procento naší produktivity. Také podle vědců střídáním pozornosti vůči několika činnostem najednou ztrácíme více energie a zbytečně se unavujeme

Categories: Ženy